Analiza pokazala: požar u Zagrebpetrolu nije uzrokovao povećan sadržaj organskih i anorganskih onečišćenja

Analizu su na zahtjev Grada proveli stručnjaci Agronomskog fakulteta i tvrtke Dvokut-ecro

Analiza pokazala: požar u Zagrebpetrolu nije uzrokovao povećan sadržaj organskih i anorganskih onečišćenja

Analize tla, bilja i zraka pokazale su da požar, koji je 22. lipnja izbio u krugu Zagrebpetrola u grubišnopoljskoj Zoni malog i srednjeg poduzetništva nije prouzročio onečišćenja koja bi imala utjecaj na zdravlje ljudi. Zaključak je to nakon što su rezultate u gradskoj vijećnici u nazočnosti gradskih čelnika i sugrađana koji žive u blizini Zagrebpetrola iznijeli stručnjaci Agronomskoga fakulteta Sveučilišta u Zagrebu i tvrtke Dvokut-ecro. Naime, nakon što je požar u krugu tvrtke izbio Grad Grubišno Polje je angažirao stručnjake kako bi proveo dodatna ispitivanja tla i bilja u okruženju.
Gordan Golja iz Dvokut-ecroa istaknuo je kako u zraku, mjerenom tijekom deset dana, počevši od trećega dana nakon požara, nisu zabilježene koncentracije iznad dopuštenih, izuzev takozvanih merkaptana, čija je koncentracija u određenim trenucima bila i do 30 puta veća od granične, što se može povezati s raščišćavanjem terena, rekao je.
I stručnjaci Agronomskoga fakulteta predvođeni prof. dr. sc. Ivicom Kisićem, koji su analizu bilja i tla proveli desetak dana nakon požara nisu pronašli količine teških metala u nedopuštenim granicama. U pogledu koncentracije policikličkih aromatičnih ugljikovodika utvrđene koncentracije su također daleko ispod maksimalno dozvoljenih, kazao je prof. Kisić.
Zaključak stručnjaka je da požar u skladištu lako zapaljivih otpadnih tekućina u postrojenjima Zagrebpetrola nije uzrokovao povećan sadržaj organskih i anorganskih onečišćenja u tlu i povrtnim usjevima. Isto tako, predočena je i analiza vode u ribnjaku Bara, u kojoj na dva uzorkovana mjesta teški metali nisu pronađeni u nedozvoljenim količinama.
Iako je dio građana iz susjedstva Zone malog i srednjeg poduzetništva izrazio nezadovoljstvo izborom mjesta uzorkovanja, zaključeno je kako bi valjalo godišnje provoditi slične analize kako bi građani bili sigurne žive li u sigurnom okolišu ili ne. (RGP)


  Povratak na: Novosti