16. Gospodarski sajam - sajam sira okupio 134 izlagača iz 12 županija i R. Mađarske

Sajam skreće pozornost šire zajednice na stratešku važnost razvoja poljoprivrede, stvaranja preduvjeta za njen opstanak i održivi razvoj sela

16. Gospodarski sajam - sajam sira okupio 134 izlagača iz 12 županija i R. Mađarske

Jučer je završen ovogodišnji dvodnevni 16. Gospodarski sajam – sajam sira. Manifestacija je to koju Grad Grubišno Polje organizira kako bi skrenuo pozornost šire zajednice na stratešku važnost razvoja poljoprivrede, stvaranja preduvjeta za njen opstanak i održivi razvoj sela. Ovogodišnji sajam karakterizirao je broj od 134 izlagača iz 12 hrvatskih županija i Republike Mađarske.
Gradonačelnik i domaćin sajma Zlatko Mađeruh na svečanom je otvaranju poručio da je cilj sajma popularizacija gospodarskih djelatnosti, a posebno proizvodnje i prerade poljoprivrednih proizvoda, s naglaskom na proizvodnju sira, proizvoda od mlijeka i meda, što je tradicija ovog kraja.-Zadatak ovog sajma je skrenuti pozornost šire zajednice na stratešku važnost podupiranja poljoprivrede, stvaranje preduvjeta za njen opstanak i održivi razvoj našega sela, ali i prezentacija izvrsnosti naših hrvatskih proizvoda što dokazuju ispitani proizvodi-rekao je gradonačelnik, pozdravljajući sve uzvanike, goste, izlagače i posjetitelje.
Bojana Hribljan, zamjenica župana Bjelovarsko-bilogorske županije, koja je uz Bjelovarski sajam suorganizator sajma, istaknula je da je sajam važan za županiju, prije svega u poticanju proizvodnje malih OPG-ova.
Velimir Žunac, državni tajnik u Ministarstvu regionalnog razvoja i europskih fondova je poručio da će Vlada osigurati iskorake u poljoprivredi poticanjem korištenja europskih fondova, te kako očekuje da će ih ubuduće poljoprivredni proizvođači koristiti u unaprjeđenju svoje proizvodnje.-Vlada RH će kroz Ministarstvo poljoprivrede i ostala ministarstva omogućiti iskorake i poticati vas da koristite europske fondove, a za to postoji mnogo prilika. Uz to ćete u narednim mjesecima i godinama unaprijediti svoju poljoprivrednu proizvodnju-rekao je V. Žunac.
Potpredsjednik vlade i ministar poljoprivrede Tomislav Tolušić, otvarajući sajam poručio je da sve mjere koje poduzima njegovo ministarstvo nemaju učinka bez događaja poput sajma kao što je u Grubišnom Polju, koji su važni za lokanu i regionalnu zajednicu.-Da se proizvođači prezentiraju i pokažu koliko kvalitetne proizvode imaju hrvatski poljoprivrednici, koliko su povoljni za građane i da se od poljoprivrede može lijepo i kvalitetno živjeti, naravno uz puno muke i truda. Ministarstvo je tu da bude prijatelj poljoprivrednika i pomogne im. Sve mjere koje poduzimamo, pogotovo za jačanje stočarstva, jesu da ga izvučemo iz negativnih trendova i krenemo u pozitivnom smjeru-rekao je ministar Tolušić. S govornice je objavio i važnu novost da će svi oni koji su se javili na natječaj za male sirane i mini mljekare proći, jer novca ima dovoljno za sve.

I ove su godine izlagači sirari na ocjenjivanje stručnjacima zagrebačke Agronomije dostavljali uzorke na analizu. Dostavljen je 31 uzorak mliječnih prerađevina među kojima je titulu šampiona sajma ponio Runolist polutvrdi kravlji sir Tomaić commercea iz Otočca.-Imamo brdsko-planinsko mlijeko izuzetne kakvoće za sireve, prostor, odnosno temperaturu i uvjete zrenja. To, ali i 27 godina iskustva doprinose da se takvi rezultati poluče-rekao je Vladimir Tomaić, vlasnik sirarne. Dodijeljeno je još šest zlatnih, 19 srebrnih i pet brončanih medalja. Pohvale za uzorke imao je i prof. dr. sc. Neven Antunac, koji je dobitnicima uručio medalje i priznanja uime stručnog povjerenstva Agronomskoga fakulteta Sveučilišta u Zagrebu.-Ove godine je među 31 uzorkom sira bilo 27 u kategoriji polutvrdih, dva meka, jedan albuminski i jedan svježi. Ovisno o vrsti mlijeka bilo je 25 kravljih i šest od kozjeg mlijeka-izvijestio je N. Antunac, navodeći da su svi ocijenjeni prema Pravilniku za ocjenjivanje kakvoće mlijeka i mliječnih proizvoda koji su izradili djelatnici Agronomskoga fakulteta, Zavoda za mljekarstvo.
Najbolji sir prema ocjeni posjetitelja je Kuhani polutvrdi kozji sir s čokoladom OPG-a Đurković iz Marjančaca, dok je najbolje uređenim izložbenim prostorom proglašen onaj Zdenke mliječnih proizvoda.

Gospodarski sajam – sajam sira, redovito svake godine donosi i popratne, stručne i revijalne sadržaje. Održana su predavanja na temu 'Mogućnosti suradnje Podravke s OPG-ima', 'Novi oblik potpore: financijski instrumenti za ruralni razvoj', 'LAG natječaji za poljoprivrednike u 2019. godini' i 'Mjere aktivne politike zapošljavanja iz nadležnosti HZZ-a', dok je održana i radionica 'Kako napraviti topljeni sir'. Ove je godine je održana druga Bilogorska čvarkijada, na kojoj je sedam timova spravljalo čvarke. Najbolje su pripremili članovi OPG-a Hrvoje Kraljik iz Belišća.
Sajam je ponudio bogat kulturno-umjetnički program. Prvoga dana nastupili su KUD-ovi Mala Gorica, Ivan Vitez Trnski iz Nove Rače, Veliki Grđevac, Obreška, Slavko Kolar Palešnik, Palična Severin te Folklorni ansambl i mali tamburaši CIK-a. Održana je smotra mažoretkinja na kojoj su nastupile Mažoretkinje Grada Grubišnoga Polja i gošće iz Gline, a održane su i dvije modne revije. U nedjelju su nastupili folklorni predstavnici nacionalnih manjina ČB Velikih i Malih Zdenaca, zbor ČB Treglave, Zajednice Mađara Grada Grubišnoga Polja, SKD Prosvjeta iz Garešnice, a bili su tu i specijalni gosti KUD 'Sv. Juras' iz Krasa, te KUD  Dvigrad iz Kanfanara.
Pripadnici nacionalnih manjina predstavili su se sa svojim nacionalnim jelima, kojima su privukli veliki broj građana.
Sajam od ove godine ima i svoju internetsku stranicu, koja donosi informacije o svakom od izlagača, dostupne su fotografije proizvođača te njihovi kontakt podaci. Pogledajte na: https://sajam-sira.com/ (RGP)


  Povratak na: Novosti